Müverrih

Tarih, kültür-sanat ve edebiyat notları

google_banner_480x60

"Sultan II. Mehmed" etiketi için arşiv

fetih01İstanbul, 556 yıl önce bugün fethedildi. Gündelik telaşlardan kurtarabilirseniz kendinizi, Topkapı Şehir Parkı’ndaki Panoramik 1453 Müzesi’ne düşürün yolunuzu. Kendinizi bir savaşın içinde bulmaya hazırsanız tabii, üzerinden askerlerin düştüğü, ateş toplarının atılıdğı surlar, devrilen atlar ve kılıç şakırtılarıyla çepeçevre kuşatılan bir müze bekliyor sizi…

Son zamanlarda hiç hayret etmediyseniz, hiç merak etmediyseniz temkinli olun, dünyann ilk tam panoramik müzesi büyülenme riski içeriyor.

Bu müzede İstanbul her gün yeniden fethediliyor

Panoramik 1453 Müzesi’nin bir kusuru var, o da çok kalabalık olması. Bu kusurda da kıvanç duyulacak bir yan var tabii, kapısında kuyruk oluşan kaç müzemiz var ki! Ziyaretçilerin, ziyaret defterine “Her şey çok güzeldi; ama içerisi çok kalabalıktı” diye yazdığı, yetkililerin “Mümkünse hafta içi gelin, sabah erken saatlerde ya da ikindiden sonra rahat gezebilirsiniz” yollu tembihler yaptığı kaç müzemiz var? Bunca rağbet gören bir müzeyi sağır sultan bile duymuş olmalı; ama biz yine de varlığından söz edelim, tellalların cümle âlemi müzeye davet ettiği gün ola ki, bir sevgili okurumuz, yurtdışındadır, öteki hasta yatıyordur, biri o sırada mutfakta bulaşık yıkıyordur, diğeri dosyaların arasına gömülmüştür. Evet, duymayanlar için bir kez daha, aşk ile “Artık bizim de panoramik bir müzemiz var hem de dünyadaki benzerlerinden daha özellikli bir müze.”

Devamını oku »

turbelerİstanbul’daki Osmanlı padişahları, şehzade ve valide sultanlarına ait 118 türbenin 99′u ziyarete kapalı. Türbeler Müze Müdürlüğü’ne tahsis edilen 29 güvenlik görevlisinin ödenek yetersizliği yüzünden geri çekilmesi ile açık türbe sayısı 19′a düştü.

Hatice Turhan Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Sultan II. Mahmut’a ait Türkiye’nin en büyük türbeleri de güvenlik kaygısı ile kapatılanlar arasında. Söz konusu tarihî mekânlara restorasyona alınan Yavuz Sultan Selim ve I. Abdülhamid türbeleri de eklendi. 118 türbe için müdürlüğe sadece 10 güvenlik görevlisi tahsis edildiğini belirten Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz, türbelerde hırsızlık yapılmasın diye çareyi kapıları kilitlemekte bulduğunu söyledi. Cengiz’e göre şu an 31 güvenlik görevlisi gerekiyor. Bu kişilerin aylık masrafı ise 25 bin lira. Cengiz bu ödeneğin, 2010 Kültür Ajansı’ndan sağlanabileceğini kaydediyor. Türbelerin büyük kısmının vakfa sahip olduğunu hatırlatan Cengiz, “Bu vakıflar gelirlerinin bir kısmını türbe için ayırıp Kültür Bakanlığı ile yapacağı protokol ile bize aktarabilir. Güvenlik görevlilerin maaşlarını ödeyebiliriz.” önerisinde bulunuyor.

Devamını oku »

Panorama 1453 Müzesi Daha önce şurada Panorama 1453 Tarih Müzesi hakkında bilgi vermiştim. Müzeye yoğun bir ilginin olduğu herkesçe malum. Bazı arkadaşlarım “Panorama 1453 Müzesi’ne nasıl gidebilirim?” diye soruyorlar. Topkapı tramvay durağının hemen yanında, kubbeli bir bina görürseniz, işte orasıdır.

Panorama müzesine basında büyük yer buldu. Bazı televizyonların müzeyle ilgili görüntülerini de buraya ekliyorum. Bu görüntülerde, müzeyi gezenlerin düşüncelerinin alınması, orada insanların, özellikle çocuklarının ne hissettiğinin bilinmesi önemli.

Ayrıca, geçen günlerde müzeye gittiğimde kaydettiğim 2 dakikalık bir videoyu da burada sizlerle paylaşıyorum.

Devamını oku »

Panorama 1453

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Topkapı Kültür Parkı’ndaki Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin geçtiğimiz haftalarda resmi açılışı yapılmıştı. Daha önceden ziyaretçi kabul etmeye başlayan müze, resmi açılıştan sonra basında çıkan haberlerin de etkisiyle yoğun bir ilgiyle karşılaştı.

Bu sabah müzeye bir grup arkadaşla beraber gitme imkânım oldu. Müze, bir zamanların Topkapı Otogarı’nın olduğu yere kurulmuş. Tabii şu anda orada araç trafiği namına birşey kalmadı. Yer seçimi konusunda, fethin gerçekleştiği Topkapı önlerinden böyle bir müzenin kurulması bizler için başka bir anlam taşıyor.

Müzeye girildiğinde bir kat aşağı iniliyor ve içerden tekrar karanlık bir merdivenden yukarı çıkıldığı anda sizi şaşkınlığa uğratacak ve nefesinizi kesecek bir gökyüzüyle karşılaşıyorsunuz. Fotoğraflarda bahsettiğim merdiven çıkışı görülebilir.

Devamını oku »

fatih-sultan-mehmetOsmanlı pâdişâhlarının yedincisi. İstanbul’un fâtihi olup, İkinci Murad Hanın oğludur. 30 Mart 1431 (H. 833) Pazar günü Edirne’de dünyâya geldi. Annesi Candaroğulları âilesinden Hadîce Alîme Hümâ Hâtundur. Küçük yaşta tahsiline ve yetişmesine çok ehemmiyet verilen Şehzade Mehmed devrin en mümtaz alimlerinden ilim öğrendi. İlk hocası Molla Yegan’dı. Meşhur din ve fen âlimi olup zâhirî ve bâtınî ilimlerde mütehassıs Akşemseddîn hazretleri şehzâdenin her şeyi ile bizzat ilgilendi. 12 yaşına gelince devlet idâresini öğrenmesi için Edirne’den Manisa’ya vâli olarak gönderildi. Kısa bir süre sonra babası tarafından tahta çıkarıldı. Ancak bundan faydalanmak istiyen yeni bir Haçlı ordusu 1444 Eylülünde Türk topraklarına girdi. Vaziyetin ciddiyetini anlayan Sultan Mehmed yazdığı mektupla babasını yeniden saltanata dâvet etti. Bâzı rivâyetlerde bu talep üzerine, bir kısım rivâyetlere göre de, durumun vahâmetini takdir eden İkinci Murad, kendi reyi ile İstanbul Boğazından Avrupa’ya geçerek Edirne’ye geldi. Derhal idâreyi ele alarak Varna’ya hareket etti.

Gerek Avrupa devletlerinin hasımca davranışları, gerek Anadolu’daki Türk beyliklerinin nizâmı bozucu hareketleri, devleti çok sarsmıştı. 1444 Varna Zaferi ile Osmanlı Devletinin temelleri tam olarak sağlamlaştırılmış oldu.

Devamını oku »

ETİKETLER

Hakkımda

There is something about me..

Twitter

    Fotoğraflar

    panorama1453fetih (1)panorama1453fetih (10)panorama1453fetih (11)panorama1453fetih (12)