Yüksek lisansa kabul edilme şartları

17 Mayıs 2010
Okur, meraklı, doktora öğrencisi ve araştırma görevlisi.

Lisans eğitiminden sonra meslekte ilerlemek, kıdem tazminatı almak veya akademisyen olmak için yüksek lisans yapılıyor. Yüksek lisansa kabul edilebilmenin belli şartları var. Henüz üniversite birinci sınıftayken bazı şeylerin farkına varmak gerekiyor. Bu nedenle yüksek lisans yapacaklara rehber olması için kısa bir bilgi vereyim dedim. İşte yüksek lisans (master) programlarına kabul edilmenin birkaç şartı.

1 – ALES’ten 65 veya üzeri bir not almak:

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından her yıl İlkbahar ve Güz döneminde olmak üzere iki sefer yapılan bir sınavdır. Sınavda 40 Sözel-1, 40 Sözel-2, 40 Sayısal-1, 40 Sayısal-2 alanlarından olmak üzere 160 soru sorulmaktadır. Sınav sonucunda hangi alanın puan türünü kullanmak istiyorsanız, ilgili testleri yapacaksınız. Örneğin sözelciler Sözel-1 ve Sözel-2 ile Sayısal-1’den puan alabiliyorlar. Sınav sonuçları üç puan türüne göre düzenlenir: sözel, sayısal, eşit ağırlık. Size hangi puan türü gerekiyorsa o puan türünü kullanabilirsiniz.

ALES’ten 65 puan veya üzeri almak aslında çok da zor değil. Sosyal bilimciler için, sözel kısımdan 55-60 net, matematikten 10-15 net çıkarmaları durumunda 65’in üzerinde bir not almaları mümkün. Sayısalcılar içinse sayısalı yine az kazayla atlatıp sözelden 30 net civarında yapmaları gerekiyor.

Tabii bütün bu hesapları eski sınavlarda oluşan standart sapma katılmış hesaplamalara göre söylüyorum. Daha önce şuradaki yazıda hesaplama ile ilgili yazmıştım.

2 – YDS sınavından 50 veya üzeri bir not almak:

YDS‘den  (Yabancı Dil Sınavı) 50 puan ve üzeri puan almak için yabancı dil seviyenizin okuduğunuzu anlayacak, çıkarım yapabilecek ve tartışabilecek seviyede olması gerekiyor. Ancak şunu da söylemeliyim, sınav gerçekçi bir İngilizce seviyesi ölçmüyor. Sınavların kendine özgü soru kalıpları var. Dolayısıyla sadece İngilizce’ye değil, sınava da çalışmak gerekiyor.

YDS’de 80 soru var ve yanlış doğruyu götürmüyor. Her soru 1,25 puan değerinde. Doğru yanıtından emin olmadığınız soruları rahatlıkla sallayabilirsiniz.

Bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde dil puanı istemediğini de önemli bir not olarak hatırlayım.

3 – Transkript not ortalamasının 100 üzerinden 60 veya üzeri olması:

4 yıl boyunca lisans derslerinizi ciddiye almış olmanız ya da öyle görünmeniz gerekiyor. Yani 60 not ortalamasını tutturmak için derslerin gereklerini yerine getirmek haricinde çok çaba gerektirmeyebilir. Ancak bu ortalama rakipleriniz düşünüldüğünde yeterli değil. Çoğunlukla yüksek lisansa başvuran adaylar, 4 yıl boyunca ileriyi pek düşünemediklerinden, geri döndürülemez bir şekilde zamanlarını ve puanlarını heba ediyorlar ve yüksek lisans başvurularında sıkıntıya düşüyorlar. Neyse, herkes kendi durumunu zaten biliyordur.

Ve başvuru

Bu şartları taşıyan adaylar için yapılacak tek bir şey kalıyor: Haziran – Eylül ayları gibi üniversitelerin sitelerini takip etmek. Bazı üniversiteler akademik takvimlerinde bir sonraki yılın ilk dönemine de yer verdiklerinden, bunlara bakmakta da fayda var.

Adayları belirlemede her üniversitenin farklı usulleri var. Bazıları yazılı sınav yaparken, bazıları sözlü sınav yapıyor, bazılarıysa sadece puanlara göre aday belirliyor. Puanların yüzde kaç olarak kabul puanına yansıtıldığı da üniversiteden üniversiteye değişiyor sanırım. Çünkü geçmiş yıllarda çok faklı uygulamalar görmüştüm.

Yüksek lisansa kabul edilmek de, sonrasında ilerleyebilmek de kolay değil. Çalışma ve azim istiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

188 Yorum

 1. Uğur Dinç diyor ki:

  Boğaziçi Üniversitesi daha martta aldı başvuruları ve yeni başvuru kabul etmiyor yaz döneminde. Sabancı ise ocak sonu, şubat başı gibi almıştı ve şu anda ikinci alımını yapıyor. Mayıs 28 son gün… Bunlar Batıya entegre ve havalı üniversiteler ya, ondan böyle “artistlik” ediyorlar ve bütün Türk üniversitelerinden farklı davranıyorlar. Artistliklerine daha da fazla örnek verirdim, ama vermeyeceğim.

 2. Müverrih diyor ki:

  Bu farklılıkları artık adayların kendisi takip etmesi lazım. Çünkü onlarca üniversite var ve neredeyse hepsinde farklı tarihlerde.

 3. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Bu farklılıkları artık adayların kendisi takip etmesi lazım. Çünkü onlarca üniversite var ve neredeyse hepsinde farklı tarihlerde.

 4. ahmet diyor ki:

  ben üniversteye bu yl başlayacağım acaba ales te 55 almak mı 70 almak mı yeterli bazıları 70 diyor yardımcı olurmusunuz

  • Müverrih diyor ki:

   55 yeterli. 70 araştırma görevliliği için gerekli. Ama 55 sınır olmakla beraber, çoğunlukla 70 almak bile yüksek lisansa kabul edilmeye yetmeyebiliyor. Çünkü başvuran rakipleriniz genelde 75 üzeri oluyor.

 5. biyologmurat diyor ki:

  1. seyfullah bey merhabalar.ales sonucum bu şekilde.biliyorum düşük ancak bu puan türleriyle en iyi y.lisans fırsatını değerlendirmek istiyorum.bilginize tecrübenize güveniyorum.
  Puanı Başarı Sırası
  Sayısal 50.961
  Sözel 51.179
  Eşit Ağırlıklı 52.125

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Sayın @biyologmurat,
   Yüksek lisans için ALES puanınızın 55 olması gerekiyor. Maalesef bu puanlarla yüksek lisansa kabul alamazsınız gibi görünüyor. Siz sanırım biyologsunuz ve sayısaldan 55 almanız sizin için yeterli olacaktır.

 6. pınar diyor ki:

  merhaba.mutlaka cevap bekliyorum.ales sonbahar dönemi 2010 sınav sözel sonucum 60 puan.bu puanla yüksek lisans yapabilir miyim?
  kendi alanımda veya herhangi bir alanda.Bölümüm halka ilişkiler ve tanıtım.iyi günler.

 7. tutu diyor ki:

  merhabalar seyfullah bey, yüksek lisans yapma şartında 2.5 not ortalaması var demişsiniz. ama artık böle bi ortalama sınırının olmadığı 2.0 ın üstünde olmasının yeterli olduğu,ales üds ve mülakatın baz alındığı söyleniyor ne kadar doğru bilemiyorum. baya bi araştırdım her yerde farklı yazıyor ve herkes gibi bende kendime göre hesap yapıyorum yardımcı olursanız sevinirm.

 8. ceren diyor ki:

  Hangi puan türüyle hangi bölümlere kabul edilinileceğini arıyorum bir türlü bulamadım. Eşit ağırlık ve sözelle hukuka kabul ediliyor mu mesela? Sözel daha avantajlı süre açısından, ona göre çözmek istiyoruz ama emin olamıyoruz.

 9. eyüp diyor ki:

  Merhabalar,
  öncelikle birkaç gündür takip ediyorum. çok faydalı paylaşımlar var teşekkürler bunun için. benim tam olarak yanıtlandıramadığım bir durum var yardımcı olursanız çok sevineceğim.bu yıl işletme yükseklisans başvurum onaylandı kayıt yapmak üzereyim..ilk önce özel sektörde artı tecrübe olarak düşündüm ama birkaç gündür öğretim görevlisi takibim oldu.benim anladığım öğretim üyeleri doç.prof oluyor ama öğretim görevlileri ise ders vermekle yükümlüler sadece ve araştırma görevlileri gibi 35 yaş durumu bulunmuyor sanırım özel maddelerinde yok çünkü.birde benim yaşım 38.öğretim görevlisi olmak için meb.de olduğu gibi 40 yaş öğretmenlik sınırı yok sanırım değilmi yök ve rektöre bağlılığından dolayı.bilgilerimde bir hata varmı beni aydınlatabilirmisiniz.

 10. yelizz diyor ki:

  merhaba ben yeliz.2010 ales puanım 84, not ortalamam 2.70 bölümüm edebiyat henüz üds ye girmedim. araştırma görevlisi olabilmek için üds den 50 almam yeterli mi sizce.

 11. Tamerlan diyor ki:

  selam ben azeriyim ve turkiyede yuksek lisans almak istiyorum ve bilmek isterdim benim universitede ki not ortalamam 100 den 51-60arasi ben yuksek lisansda okuya bilirmiyim?

  • Elmira Uzeyirli diyor ki:

   Tamerlan, bəli o balla yüksek lisansda oxuya bilərsiz. Türkiyə universitetləri not ortalamasını genellikle ən az 50 qoyurlar. Yəni rahatlıqla baş vura bilərsiz. Sadəcə not ortalaması kifayət deyil amma. ALES+YDS(İELTS,TOEFL,ÜDS və s.)+Mulakat=bunlardan topladağınız bal nə qədər yüksək olsa o qədər çox qəbul olma şansınız olur. Siz seçdiyiniz universitetin saytından qəbul şərtləri ilə maraqlanın orda hamısı detaylı yazılıb :)

 12. emine diyor ki:

  yüksek lisansa başvurmak için yaş sınırı varmı?

 13. mukaddes diyor ki:

  merhabalar…
  güzel siteniz için tebrikler…
  kısmetse ales sınavına gireceğim,tarih bölümünde yüksek yapmak istiyorum. En az kaç almam gerekir bir de yanlışlar doğru götürüyormu? bana birkaç tavsiyede bulunabilirmisiniz?
  şimdiden teşekkür ederim…

 14. iktisatçı diyor ki:

  yalnışlar doğruyu götürüyor mukaddes hanım. ben de kısmetse bu hafta gireceğim ama lisans not ortalaman da çok önemli ve kpds’ye de girmiş olman gerekiyor.

 15. ekonomist diyor ki:

  ben iktisattan yüksek lisans yapmak istiyorum zaten iktisat mezunuyum şu puanlarla yapma şansım nedir?
  ALES SAY:66 SÖZ:63 EA:69
  Lisans Not Ortalaması: 86,46( yüzlük sisteme göre)
  ÜDS:57,500

 16. seda diyor ki:

  İyi günler,
  ben İşletme bölümde okuyorum.Son sınıftayım. Sonbahar alesten sözelden 66, EA 52 puan aldım. Sözel tercihimle marmarada yüksek yapabilir miyim. yabancı dil şart mı? Tşk

 17. SEVDA diyor ki:

  Merhaba lütfen birileri cevap yazsınn :((( Ben ALES’e girdim. Sözelden 66 aldım. Türkçe Öğretmenliği okudum, 1 ay sonra mezunum. Bana sözel alanda bu puanla yüksek lisans yapabileceğim bölümler önerir misiniz? Psikoloji istiyordum; ancak EA 42 aldım :(( Matematiğim yok denecek kadar az. Ayrıca çocuk gelişimi yüksek Lisans olan üniversiteleri yazar mısınız??

  • Müverrih diyor ki:

   Seda Hanım, özel olarak araştırmamızı istediğiniz başka hususlar olursa hiç çekinmeyin, bekleriz.

   Bence bir yere kapak atmaya bakın siz, ne olsa öneriyle yüksek lisans yapacaksınız. Hedef ve idealleriniz doğrultusunda yüksek lisans yapmak isteseydiniz böyle sormazdınız.

   Elinizin altında internet var, nerde hangi üniversitede hangi program var, üşenmeyip buraya soruyorsunuz. Vallahi hayret yani.

 18. Derya K. diyor ki:

  Hayırlı geceler,
  Ben Türk dili ve debiyatı mezunuyum. Ales’ten SÖZEL 81; E.A 60 puan aldım. Edebiyat bölümünde yüksek lisans yapabilmem için hangi puan türü geçerli acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Müverrih diyor ki:

   Sözel puan geçerli diye biliyorum. Eğer ikisi de geçerli ise, zaten sözel puanınız yüksek olduğu için EA’yı kullanamazsınız.

   Bir soruda uslüp çok önemli bence. Bu korunduğu müddetçe sorun yok.

 19. Derya K. diyor ki:

  Yalnız Sevda Hanım’a verdiğiniz cevabı görmeme rağmen, bu soruyu sormama lütfen şaşırmayınız, zira edebiyat bölümü için her iki puan türünün de geçerli olduğuna dair bir kafa karışıklığı mevcut,en azından ben böyle duydum, tekrar sağolun..

 20. esra diyor ki:

  slm ben 2011 ales EA 57 aldım yüksek lisans yapabilmek için puanım yeterli mi ve işletme mezunuyum yüksek lisansı işletme bölümünden mi yoksa kamu yönetimi alanında mı yapsam bilemiyorum.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Müverrih diyor ki:

   Puan başvuru için yeterli ama rekabet edebilir mi, bilemem. Başvurduğunuz sırada diğer adayların puanlarına göre durumunuz belli olur. Başarılar.

 21. sevi diyor ki:

  tarih bölümü mezunuyum geçen yıl tezsiz yüksek lisan yaptım bu dönem alesten 80 aldım ingilizceyede çalışıyorum acaba araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilir miyim?

 22. resul kaplan diyor ki:

  değerli arkadaşlar alesten 77 aldım yüksek lisans için başvuru yapacağım ve öğretim görevlisi için çalışacağım. fakat 1) yaş 37 yaşın 35 olma koşulu kesin mi 2) dil şartı her zaman için bir zorunluluk olarak karşıma çıkacak ilk etap için nasıl yapabilirim. 3) sözel bölüm için en iyi bölüm hangisi olabilir? kendim edebiyat mezunuyum ama bunun dışında uğraşmak istiyorum. siyasal bilimler mi eğitim bilimleri mi… yardımcı olursanız sevinirm. kolay gelsin. iyi günler.

 23. Meral diyor ki:

  Merhaba,Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Ales sözel puanım 79 üds ye girmedim ancak okulun düzenlediği yabancı dil sınavına başvuracağım.Benim sormak istediğim mülakat ve yüksek lisansın maddi koşulları.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler…

 24. Kağan diyor ki:

  2. sınıf lisan öğrencisiyim ve ileriye dönük olarak bende akademisyenliği çok istiyorum. Merak ettiğim nokta 2.5/65 olarak verilmiş. Fakat benim okumuş olduğum okulda 2.5/75 ile başlıyor. Bu benim kafamı çok karıştırdı yardımcı olursanız sevinirim.

  • Müverrih diyor ki:

   Fakültenizin öğrenci işleriyle görüşüp YÖK’ün not sistemine göre karşılıkları tablosunu isterseniz orada mesela sizin 2,0 not ortalamasının YÖK’ün yüzlük sistem tablosuna göre karşılığını görebilirsiniz.

 25. mukaddes_ky diyor ki:

  mrb hocam.yüksek lisansımı sosyoloji alanında yapmak istiyorum fakat bunun için hangi puan türü şart ea mı yoksa söz mü??yrdmcı olursanız sevinirm.tsk:)

  • Müverrih diyor ki:

   Bilmiyorum. Sosyoloji yüksek lisans programı bulunan enstitülere sorabilirsiniz. Örneğin İstanbul Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne sorabilirsiniz.

 26. sermin_50 diyor ki:

  merhaba ben işletme mezunuyum alesten ea puanı 39 sözel puanum 59 alanım ea ama bu şekilde şansım varmıdır sözelden tercih yapabilir miyim?

 27. Özkan diyor ki:

  Merhaba 2011 ales’ten 73 aldım yüksek lisans yapmak istiyorum. Besyo mezunuyum. Kendi alanımda veya insan hakları gibi bana yakın alanlarda yük. lisans yapabileceğim, sizlerinde bu konuda önerebileceği üniv. var mı ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 28. yakup bayındır diyor ki:

  slm ben yakup ben turizm bölümü mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum acba neler yapmam gerekli

 29. ökkeş diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl Alese girecem lisans ortalamam 2.51/4 sisteme göre ve üniversitemin dili ingilizce ve ingilizce olarak bitirdim bölümümü ve yüksek lisans yapmaya karar verdim. Benim sorum lisans ortalamam yeterli mi ales ten 55 almam yeterli mi ve benden de ÜDS yADA KPDS dil şartı aranır mı acaba…

 30. ahmet diyor ki:

  selam ben ilköğretim matematik öğretmenliğinden bu yıl mezun olacam ve yüksek lisans yapmak istiyorum yüksek lisansı hangi alanlarda yapabilirim? ve birşey daha var ingilizcem yok denecek kadar az ales sınavından sonra kursa gidip ingilizceye çalışıp 65 ve üstü puan alabilirmiğim?

 31. ökkeş diyor ki:

  şunu merak ediyorum sadece lisansı ingilizce bitirdim diplomam ingilzice yani benden üds yada kpsd puanlarını sorarlar mı yüksek lisans başvurusunda yoksa muaf sayılırmıyım sadece bu…..

 32. nazlı diyor ki:

  ales 61 üds 75 diploma ortalaması 3,25
  istanbul üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisansında şansım ne olabilir fikir verebilirseniz çok sevinirim

 33. didem diyor ki:

  merhaba, sosyoloji son sınıf öğrencisiyim, çocuk gelişimiyle yüksek lisans yapabilir miyim, yapabiliyorsam şartları nelerdir öğrenebilir miyim? teşekkürler.

 34. neslihan diyor ki:

  Merhabalar
  Ben ingilizce ögretmenligi mezunuyum alanımda yuksek lisans düsünüyorum acaba 2.yabancı dil gerekir mi simdiden tesekkurler..

 35. pınar diyor ki:

  merhaba. ben 30 yaşındayım.iktisat bölümü mezunuyum.henüz alese girmedim. aralık ayında girecegim.akademik kariyer tek idealim olmasına rağmen koşullarım buna izin vermedi.geç kalmış sayılırmıyım bunu merak ediyorum.

  • Müverrih diyor ki:

   Doktoranızı tamamladıktan sonra yardımcı doçent kadrolarına müracaat edebilirsiniz. Doktora sonrası yaş sınırı engeliniz kalkıyor yani. Başarılar şimdiden.

 36. BETÜL diyor ki:

  ALES puanım 80, üds 68.75 ve okul ort. 80. İstanbul üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans programına girebilme ihtimalim var mıdır?

 37. Selçuk diyor ki:

  Merhaba, Ales EA puanım 72, not ortalamam 2,80, istanbul üniversitesi tezsiz yüksek lisans yapabilirmiyim?

  • Müverrih diyor ki:

   Geçmiş yılların puanlarını bilmediğimden bir şey söyleyemeyeceğim. İnternette bulup bakabilirseniz daha doğru bir fikir edinebilirsiniz.

 38. yaş sınırı diyor ki:

  Ben 47 yaşındayım.2.yüksek lisansımı yapıyorum ortalamamı yükseltmek için.tez aşamasındayım.Sizce üniversitede öğretim üyesi olma şansım varmı? ales 75,üds 61 şu an Y.lisans ort.3.7/4.00 ne dersiniz nasıl bir yol izlemeliyim

 39. xoxoxo diyor ki:

  Merhabalar… Ben alesten 80,27 uds den 50,25 diploma ortalamam da 79,85 osmangazi üniversitesi istatislik bölumunden yuksek lisans dusunuyrm,girebilir miyim acaba? lisansim matematik. Simdiden tesekkrler…

 40. damla diyor ki:

  merhaba;

  güz dönemi için ALES sınavlarına hazırlanıyorum. fakat beni endişelendiren bir şey var, not ortalamam 2.00 üzerinde fakat 2.50 değil. mimarlık mezunuyum. her üniversitenin böyle bir şartı var mı bilemedim? bir çok şey okudum internetten fakat kesin bir bilgiye ulaşamadım. yardımcı olabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

 41. MÜŞİKA KAYGUSUZ diyor ki:

  BEN EN SON 2010 YILINDA ALES SINAVINA GİRDİM VE 78 PUAN ALDIM.KİMYA MEZUNUYUM.ALES PUANI NE KADAR ZAMAN GEÇERLİ VE KENDİ BÖLÜMÜMLE ALAKALI HANGİ BÖLÜMLERDE YÜKSEK LİSANS YAPMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ.CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM……

 42. can diyor ki:

  merhabalar ben 2010 turizm lısans mezunuyum. ales notum 78 kpds notum 71 ve transcrıpt not ortalamam yuz uzerınden 71 . bu sartlar unıversıtelerde ogretım gorevlısı yada arastırma gorevlısı olmak ıcın yeterlı olurmu yoksa bellı bır tecrube yada alanım uzerınden sıgortam olması sart mı, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkurler

  • Müverrih diyor ki:

   Araştırma görevlisi olma şartlarıyla ilgili sitede bir yazı yayınladık. Oradan detaylara bakabilirsiniz. Puanlarınızın yeterli olup olmadığını ise siz başvurduğunuzda rakiplerinizin durumu belirler.

 43. Murat diyor ki:

  Merhaba ben fransız edebiyatı bölümü bitirdim. Yüksek lisans yapmak istiyorum fakat kpds/üds sınavlarına dair bi puanım yok. başvuru yapabilir miyim?

 44. inci diyor ki:

  merhaba, ben aöf işletme son sınıf öğrencisiyim yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, son sınıftayken ales ve kpds ilkbahar döneminde sınava girebilirmiyim,yani sınavlara girmek için mezun olmak gerekiyormu? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 45. ceyda diyor ki:

  Merhaba uds yerine ielts den puan alirsak yuksek lisans icin gecerliligi olur mu ?/tesekkurler

  • Müverrih diyor ki:

   YÖK’ün denklik tablosuna göre İELTS’den yeterli puanı aldığınızda bütün üniversiteler her türlü akademik başvuruda bu puanı kabul etmek durumunda.

 46. Emine diyor ki:

  merhaba ; ben ingiliz dili ve edebiyatı 1. sınıf öğrencisiyim , hedefim ünivesiteye girerkende zaten yüksek lisans yapmaktı bu yüzden de fen edebiyat fakültesi tercih ettim .. Kafama takılan bikaç soru var ; iki seçenek arasında kalmış durumdayım okutmanlık ve araştırma görev. .. hangisinde beni daha zor bir süreç bekliyor ?

 47. alieren diyor ki:

  41 yaşında arkeoloji bölümünden mezun olacağım.Yüksek lisans yapmak istiyorum.Yaşımdan dolayı sorun yaşar mıyım?

 48. İlknur can diyor ki:

  Merhaba. Ben psikoloji ogrencisiyim yuksek lisans icin cocuk gelisimi okumak istiyorum fakat internette okuduklarim kadariyla yuksek lisansda cocuk gelisimi okumak icin pdr yada okul oncesi ogretmenligi gibi bolumler secilebiliyormus. Psikoloji bolumunu okuyup yuksek lisansda cocuk gelisimini secebiliyormuyum ve turkiyede hangi ozel universiteler aliyor?

 49. murat diyor ki:

  ben türk dili ve edebiyat öğrencisiyim ama not ortalamam çok düşük yani asistanlığa yetmiyo acaba yüksek lisans da yükseltip doktora yaparken atama şansım olurmu

 50. nedim diyor ki:

  benim diploma notum 2,31. öğrencilik yıllarında çok fazla önemsemedim ve böyle düşük oldu. yüksek lisans yapma şansım var mı sizce? yukardaki şartlarda 2,50 ortalama gerekiyor yazmışsınız. :(

 51. Aydan diyor ki:

  Merhaba, ingilicse snavi ÜDS VE KPDS yerine İELTS olur değil mi ? çünkü bütün dünyada geçerlidir İELTS sertifikası, benim İLETS puanım 5.5 acaba İstanbul universitesine yüksek lisans için başvura bilir miyim ?
  Not. Ben yabancı ülke vatandaşıyım,Azeriyim
  teşekkürler

 52. duyguu diyor ki:

  kamu yönetimi bölümü mezunuyum ,sosoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum Atatürk üni sosyolojide yüksek lisans için kamu yönetimi mezunlarınıda alıyormuş bu sene öyle duydum bi billginiz var mı

 53. emina diyor ki:

  merhabalar hocam…ben son sınıf tarih öğrencisiyim….bu yıl mezun olacağım…yüksek lisans yapmak istiyorum….güz 2012 ALES puanım 74…sizce bu yaz yüksek lisansa başlayabilir miyim…puanım yeterli midir…

 54. damla diyor ki:

  Merhaba lütfen bilen birileri bana yardım etsin ben alesten 80 aldım ortalamam 3.81 bu alese de girdim 90 civarı bekliorum Boğaziçi hazırlıka başvurdum ama 1 kişi alıolardı çok başvuru oldu ve alınmadım bu arada İngilizce dercem preintermadiate . ben bi daha oraya başvurmak istiorum acaba bi daha ne zaman başvurular var ya lisansüstü senede kaç kez başvuru alıo ve başka bi okula da mı başvursam yoksa diğer başvuruyu mu beklesem . bölümüm türk dili ve edebiyatı.

 55. Asuna diyor ki:

  Merhaba. Sınıf Öğretnliği mezunuyum. Sözel girişliyim;ancak bölümümüz daha sonra eşit ağırlıklı oldu.Şu an Türkçe Öğretmenliği yapıyorum, bölüm okurken yan alanım Türkçe idi. yüksek lisans başvurumu Türkçe öğretmenliği üzerine yapmam mümkün mü?

 56. selin diyor ki:

  Merhabalar, ben Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldum ama 2.25 gibi çok düşük bir ortalama ile mezun oldum. ALES’le ilgili bir sorunum yok, 92 almıştım ama not ortalamasından dolayı sorun yaşıyorum. Sosyoloji ya da sinema yüksek lisans yapmak istiyorum. Acaba bu ortalamamla hangi okulun hangi master programına başvurabileceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ya da kabul almam için ekstra neler yapmam gerekir? Portfolyo ya da farklı akademik çalışmalar telafi edici olacak mıdır? Şimdiden çok teşekkürler.

 57. çağlar diyor ki:

  Hocam ben kamu yönetimi mezunuyum ales ea dan 60 aldım diploma notum 57 gazi üni. yüksek lisans yapabilme imkanım var mı?

 58. sinem diyor ki:

  Merhaba, öncelikle vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederek başlamak istiyorum.Ben 1 ay sonra Fıransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olacağım. Yüksek lisans yapmak istiyorum. aslında kafam çok karışık, çok bilinçsizim bu konuda.İlerde öğretim görevlisi olmak istiyorum ancak kendi bölümüm üzerine değil Türk Dili ve Edebiyatı üzerine yüksek lisans düşünüyorum. Malum kendi bölümümün çok seçeneği yok.Yabancı dil çıkışlıyım. Ales’e girdim 67 puanda kaldım yds sınavımda 50 sizce bir şansım olabilir mi? Türk dili veya başka bir bölüm üzerine yüksek lisans yapabilir miyim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şuanda tecrübeli birinin yönlendirmesine gerçekten çok ihtiyacım var. Not ortalamam 2.50′ nin üzerinde…

 59. Ahmet diyor ki:

  Hocam merhaba,benim ales puanım 73,Kpds puanım 72,50 ve not ortalamam 2,82. Bu durumda ankarada bi üniversitede herhangi bir bölümde tezli yüksek lisans şansım olur mu?

 60. recep diyor ki:

  Ales söz puanım 76 tarih bölümü gelir mi? dicle üni. istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 61. Ebu Irmak diyor ki:

  S.a Benim sizlere ufak bir sorum olacak. cevaplarsanız sevinirim. şöyle ki; ben yüksek lisans düşünüyorum. kpds’ye girmem şart mı?

 62. Yusuff diyor ki:

  Meraba yelız hanım ales puanın ve ortalamanz cook gusell ,,uds den 50 alsanz rahat gecersınz..

 63. Yusuff diyor ki:

  Ebu ırmak evet sart

 64. zehra diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, benim bi sorum olacakti bu sene kismetse yüksek lisans başvurusu yapacağım ve ales in geçerlilik süresinin 3 yıl olduğunu öğrendim acaba 2010 bahar dönemi ales puanimla başvuru yapabilir miyim? Şimdiden teşekkürler…

 65. hilal diyor ki:

  İyi gunler. Ben pdr son sınıf öğrencisiym. Atam yapildiktan sonra yuksek lisans için devam etme sansm var mi yani ikisini es zamanlı götürme konusunda bi kısıtlılilik söz konusu mu ? Teşekkürler

  • Müverrih diyor ki:

   Kurumunuzun onay vermesine, derslerinize gidiş gelişlerinize müsaade etmesine bağlı. Genelde eğitim için kurumlar müsamahakar davranıyor.

 66. ÖZKAN diyor ki:

  MERHABA 40 YAŞINADA BESYO LİSANS MEZUNUYUM YÜKSEK LİSANS YAPMAKTA GEÇMİ KALDIM ACABA YAŞ PROLEM Mİ TEŞEKKÜR EDERİM

 67. manolya diyor ki:

  LÜTFEN BİLEN BİRİ BANA YARDIM ETSİN!!!!!!!!!!!!!!
  BİR HAYALİM VAR ONU GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUM
  Ben sözel çıkışlığım ve okulöncesi bitirdim Pedogog olmak istiyorum ama bu bölüm 1983 yılında kapanmış.Yüksek lisansta PDR okuyim dedim ama alana kendi branşın dışında almıyorlar(özeller hariç).O zaman gelişim psikolojisi okusam yada psikolojolinin hangi alt okusam PEDOGOG olurum.Bu konuda araştırıyorum bir aydınlatıcı bilgi bulamadım.Aranızda pedogog yada psikoloji eğitimi almış biri varsa lütfen yardım etsin. :(

 68. Metin diyor ki:

  Benim not ortalama 2.5’in altında ama 100 üzerinden çevirince 70 küsür oluyor. Bu durum 2.5 şartına takılır mı acaba ?

 69. deniz diyor ki:

  alessiz yüksek lisans olur mu

 70. yasemin diyor ki:

  hayırlı geceler hocam..
  Öncelikle bizleri bilgilendirdiginiz için Allah sizden razı olsun. iktisat ögrencisi birinci sınıfım şimdiden akademisyen kariyer düşünüyorum. bildigim kadarıyla ingilizce önemli. ve üds diye sınava giriliyor.üds kitabı alayım dedim üds saglık ensitüsü fen bilimleri sosyal bilimler diye 3e ayrılıyor.bölümüm hangi dala girdigini bilmiyorum bende kpds kitabı aldım ona çalışıyorum şimdi… kpds ve üds yerine yds geldi ama aynı olur diye düşünüyorum. anlatacagım kimse yoktu bende buraya yazayım dedim. Sürç-i lisan ettiysek affola

  • Müverrih diyor ki:

   KPDS kitabından çalışabilirsiniz ama YDS kitabı temin edebilirseniz daha iyi olur. Soruların dağılımında YDS ile beraber değişiklikler oldu çünkü.

 71. pınar diyor ki:

  ben 4 yıllık işletme mezunuyum çocuk gelişimi bölümü için yüksek lisans yapabiliyor muyum. bunun için sınava girmem gerekir mi ve ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 72. Fatih furkan diyor ki:

  İstanbul üniversiteside maliye okuyorum birinci sınıf ögrencisiyim yüksek lisans yapmak istiyorum ama ingilizce elemantry seviyesinde ne yapmam gerek yardımcı olabilir misinz,
  yds kitabı sizce yeterli mi ? şimdiden teşekkür ederim.

 73. Neslihan diyor ki:

  merhabalar.ben okul öncesi öğretmeniyim.eğitim yönetimi teftişi ve ekonomisi alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.YDS puanı şart mı?yüksek lisans diblomasının müdürlük sınavına katkısı olur mu?yardımcı olursanız sevinirim.teşekürler.

 74. Atahan diyor ki:

  Üniversite 2. sınıf ögrencileride ales’e grebilirmi

 75. Merve diyor ki:

  mrb prehistorya yeni adıyla tarih öncesi arkeoloji bölümünden mezun olup hangi bölümlerde yüksek lisans yapabiliriz bilgilendirirseniz çok sevinirim :) şimdiden teşekkürler

 76. şeyma diyor ki:

  merhaba ben okul öncesi 2. sınıftayım şu an akıl danışmak istiyotum yüksek lisans yapmayı düşünmeye başladım ortalamam şu an 2.56 nasıl bir yol gösterirsiniz ne yapmam gerekmekte kısaca bilgi alabilir miyim ? şimdiden teşekkürler…

 77. Serap diyor ki:

  Hocam Merhaba.Soracağım soruyu yukarıda birkaç kere cevaplamışsınız ama içimin rahat edebilmesi için sormak zorundayım kusura bakmayın.Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3.sınıf öğrencisiyim.Mezun olduğumda 34 yaşında olacağım,akademik kariyer için geç kaldım mı?Daha önce hocalarıma bundan bahsetmiştim ilk defa bu yıl bir hocam bana yaş sınırının 35 olduğunu söyledi.Doğru mudur?Eğer yaş sınırı yok ise yüksek lisansımı sosyoloji veya basın-yayın alanında yapmak istiyorum buna imkan var mı?Teşekür ederim

 78. Serap diyor ki:

  Merhaba biraz önce sorduğum sorunun cevabını sitenizi tararken buldum galiba.mezun olduğumda 34 yıl 3 aylık olacağım bu durumda yüksek lisans ve doktora bitene kadar akademisyen olamıyorum demek, doğru mudur?Y.lisans ve doktoraya yaş engeli yok ama araştırma görevlisi olmak için var.ama sosyoloji ve basın yayın için sorduğum soru hala geçerlidir.Şimdiden teşekkürler.

  • Müverrih diyor ki:

   Serap Hanım, lisans mezuniyetinizle YL Doktora yapmak istediğiniz alanlar farklı. Bunu enstitülere başvuru zamanlarında sorabilirsiniz. YL Doktoradan sonra akademik kariyere geçiş yapabilirsiniz.

 79. selami diyor ki:

  iyi akşamlar sizleri rahatsız ediyorum ama önemli bir konu var bana yardımcı olursanız inanın çok sevinecem.
  Mühendisler devlet üniversitelerinde tezsiz yüksek lisans yapabiliyorlar mı ?
  ilginize şimdiden tşk eder hayırlı çalışmalar dilerim

 80. furfur diyor ki:

  merhaba ben 12. sinif ogrencisiyim ve hedeflerim odtu yada tobb etu muhendislik fakultesi. ancak okudugum anadolu lisesinde ders calisamadigim icin acik liseye gecmeyi dusunuyorum. acaba acik lise mezunlari yuksek lisans yapabilirlermi cevap verirseniz cok sevinirim.

 81. melahat diyor ki:

  ben güzel sanatlar resim iş eğitiminden mezunum diploma notum 3.22 güzel sanatlar programında yüksek lisan yapmak istiyorum.ALES,ten ve KPDS den en az kaç puan almam gerekiyor? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. teşekkür ederim.

 82. aslıhan diyor ki:

  merhaba ben cumhuriyet üniversitesi iktisat mezunuyum erciyeste yüksek lisans yapmayı düşünüyorum fakat üds puanı şartmı pek bilgim yok kac net yapmam gerekıyor. bılgılendırırsenız sevınırım. tesekkur ederim

 83. Gamze diyor ki:

  Merhabalar hocam. 2014 ara dönemde Radyo Sinema Tv bölümünden mezun oldum. Mayısta Ales’e girmeyi planlıyorum. ÖYP ile kendi bölümümde herhangi bir üniversiteye gidebilmemde bir sakınca yok.Yalnız ÖYP nin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek istiyorum ve YDS’den kaç puan alırsam bana yararı olabilir. Teşekkürler..

 84. eyüp diyor ki:

  selçuk işletme mezunuyum e.a puanım 54 söz puanım 72 yuksek işletmeden yüksek lisans için başvuru yaparsam kabul edilirmi hocam

 85. çiğdem diyor ki:

  ıyı gunler ben surıyede 3 aylık dıl egıtımı aldım tıshreen unıversıtesınde .dıploma puanım 77bunu uds yerıne kullanabılır mıyım

 86. Necati diyor ki:

  merhaba. ben halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum. ales ten 74 aldım not ortalamam baya düşük (2.2). şansım var mı acaba?

 87. gülşah diyor ki:

  Merhaba ben çocuk gelişimi öğretmeniyim.yüksek lisansımı hangi alanlarda yapabilirim?acil bu bilgiye ihtiyacım var sabahtan beri nette arastryrm ama nerede kesin doğru bilgi bulabiliriz onu be bulamadm:(lütfen cevap !!!!!

 88. Nilay diyor ki:

  merhabalar. y.lisans yapacağım bu sene.fakat sonrasında hedefimde araştırma görevlisi olmak var.internetten biraz araştırdım ama çok emin olamadım. bir sorum olacak size “acaba araştırma görevlisi olmak için tezli veya tezsiz y.lisans yapmış olmak gibi bir şart var mıdır?bilgilendirirseniz çok sewinirim..teşekkürler.

  • Müverrih diyor ki:

   Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisans yapmış olmak şartı yok ama zaten akademisyen olacağınız için ya başlayacak olmanız ya da halihazırda yüksek lisans ya da doktoranızın devam ediyor olması lazım.

 89. erhan diyor ki:

  merhaba hocam. aöf işletme mezunuyum. pdr yüksek lisans yapmak istiyorum. başvuru yapabiliyor muyum? (bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler)

 90. reyhan diyor ki:

  ben sosyoloji 1.sınıf öğrencisiyim bu şartlara uyum sağladığımız halde sırf dercelendirme sisteminde olmadığımız için yüksek lisans şansımız olabiliyor mu?

 91. seo-ın diyor ki:

  merhaba ! yabancı öğrencilerin yüksek lisansa alımı ile ilgili bir bilginiz var mı ve ales sınavına girmek zorunlu mu ? yardımcı olursanız sevinirim !!

 92. Edp diyor ki:

  Alesim 80 okul ortalamam 3.28 besyo mezunuyum bu puAnlarla yerleşme oranım nedir şimdiden teşekkürler

 93. semra diyor ki:

  merhaba işletme alanında tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ales puanım 60 diploma notum 98 sizce yeterli mi cevabınız için şimdiden teşekkürler

 94. duygu diyor ki:

  Merhaba Halkla iliskiler 1. Sinif ogrencisiyim yuksek lisans yapmak ve akademisyen olabilmek icin ne yapmam gerekir aciklayici anlatabilirsek … Tesekkurler

 95. NAGİHAN diyor ki:

  merhaba ben çocuk gelişimi bölümünden yüksek lisans yapmak istiyorum fakat hangi üninin öğrenci alımı olduğunu bulamıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok seviniirim.

 96. Büşra Çelik diyor ki:

  Merhabalar, Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum.Ortalamam 78 ve Ales 71 YDS 53. Sizce Kocaeli Üniversitesi siyasi tarih yüksek lisansına kabul edilir miyim? Teşekkürler şimdiden.

 97. merve diyor ki:

  Merhaba, ben tarih mezunuyum. Fakat rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünden yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu durumla ilgili arastırma yapıyorum. Farklı bir bölümden mezun olup da bu bölümden yüksek lisans yapabılıyor muyuz. Şimdiden bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

 98. tugce diyor ki:

  ben ales ea 54 sayısaldan 62 aldım işletme bölümü okuyorum yüksek lisanas yapabilirmiyim

 99. elif diyor ki:

  sayın hocam,ben liseden çocuk gelişimi bölümünden mezun olarak bitirdim.üniversiteye okulöncesi öğretmenliği bölümüne de normalde ea puanlı iken sözel puanla girdim.Şimdi Ales’e girdim.Sayısal – 56,sözel – 68,EA – 53,7 bu alandan mezun olduğum için yine bu alanda yüksek lisans yapamıyor muyum? okul derecem var,4’lük sistemde not ortalamam 3,5,bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Müverrih diyor ki:

   Yüksek Lisansa başvuracağınız program hangi puan türüyle kabul ediyorsa o puanınızla başvurmanız gerekir. Bu durumda program EA ile alıyorsa, başvuramazsınız.

 100. Iktsat diyor ki:

  Mrb. Bende bu sne iktisat mezunu olucucam bahardaki alese giricem agnom 2.54 ama alacgim bir ders agnomu 2.70 rahat yapar. Arastirma gorevlisi olarak kalmak istiyorum bunun icin neler gerekli acaba
  Napmam lazim

  • Müverrih diyor ki:

   Öncelikle Türkçe’nizi düzeltmeniz lazım. Yazı dili ile konuşma arasındaki farklara, yazım kurallarına dikkat etmeniz gerekir.

   Bunlar olduktan sonra, bu sitede yer alan araştırma görevlisi olmak için gerekli asgarî şartları açıklayan yazıyı bulup okumanız gerekir. Başarılar.

 101. hülya sürücü diyor ki:

  fen edebiyat fakültesi matimatik bölümü okudum ben hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim daha yararlı ve iyi para kazandıracak bir yerde yapmak istiyorum da:)

 102. neco diyor ki:

  35 yasindayim.akademik kariyer icin yüksek lisans ve akabinde doktora icin cok mu gec kalmisim sizce…

 103. Burak diyor ki:

  Merhaba,iyi akşamlar öncelikle :) Ben Adnan Menderes Üniversitesi’nde Turizm Fakültesi’nde 3.sınıf lisans öğrencisiyim. Fakat yüksek lisans eğitimimi Uluslararası İlişkiler bölümünde yapmak istiyorum.Bu zamana kadar baktığım üniversitelerin çoğu, bu bölüme yüksek lisans öğrencisi alımı için bu bölümle ilişkili olan fakültelerden mezuniyet istiyorlar en az.Bu konuda bir bilginiz var mı? Tekrardan iyi akşamlar :)

 104. SOSYOLOJİ diyor ki:

  Merhaba ben sosyoloji bölümü öğrencisiyim etrafımda bana bu konularda yardım edecek kimse bulamadım ve internette de çok fazla karmaşa vardı ben size sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim açıköğretim lisans sosyoloji okuyorum 1. önem bitti fakat ben akademik olarak yükselmek istiyorum ne yapmam lazım ve çift ana dalı nasıl yapabilirim bilgi verir misiniz lütfen

 105. serkan diyor ki:

  Mrb Ben İşletme Mezunuyum Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilirim Acaba Geniş B Bilgi Verebilirmisiniz…??? Şimdiden Tşşkr…

 106. fikret diyor ki:

  benim alesim 76
  diplomamam 77
  işletme mezunuyum
  yds 50
  bu puanlarla tezli yükseklisans yapabilirmiyim acil cevap bekliyorum şimdiden ilginize teşekkür ederim

  • Müverrih diyor ki:

   Her üniversitenin başvurularında başvuranların genel ortalaması farklıdır. Puanlarınız başvuru için yeterli. Şansınız varsa sıralamaya girersiniz. Başarılar.

 107. Ayten diyor ki:

  İyi akşamlar. Ben yeniçağ tarihi ana bilim dalında yüksek lisans öğrencisiyim. Devam ederek doktorayı da tamamlamak istiyorum. Sorum şu: YDS den doktora için İngilizce dışında Farsça dan girip yeterli puan alsam kabul edilir mi? Yüksek lisansa başlarken İngilizce den sınava girmiştim.

 108. irem diyor ki:

  merhaba hocam;

  halkla ilişkiler ve tanıtım lisans mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum fakat kendi bölümünden değil başka hangi bölümlerden yapabiliyorum mesela mimarlık,öğretmenlik gibi alanları okuyabilirmiyim?
  yardımcı olursanız sevinirim

  • Müverrih diyor ki:

   YL alım şartları her üniversitede belli özel şartlarla beraber açıklanır. Bölüm kısıtlaması olmayan programları bulmanız lazım.

 109. Yiğit diyor ki:

  Hocam benim diploma notum 2.50 nin altında 2.43, bu diploma notuyla hiç bir üniversiteye ales puanım ne olursa olsun başvuramaz mıyım ? Cevap verirseniz çok sevinirim ben araştırdım ve net bir sonuca varamadım cevabınıza gerçekten ihtiyacım var hocam. Şimdiden teşekkür ederim…

 110. MEHMET diyor ki:

  İyi günler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye mezunuyum. Mezuniyet diploma puanım 2,83 ales puanım 60 yds puanım 27 yüksek lisans yapmak için yeterli mi? ve nereleri tercih edebilirim yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim iyi günler dilerim.

  • Müverrih diyor ki:

   Yeterli mi? Yazıda şartlar belirtilmiş, eğer okursanız size zahmet olacak ama. Bunun dışında puanlarınızın nereye yetip yetmeyeceğini, nereleri tercih edeceğinizi siz bilirsiniz, işinize karışmayalım.

 111. ales ea63 diploma notu 65 gazi tezsiz yuksek lisansta sansim var midir?

 112. sedef topal diyor ki:

  Merhaba benim de bir sorum olacak.Bu dönem Sabancı Üniversitesi’ne başvuruda bulundum.Not ortalamam 3.03, yds:89 bir de ekstradan toefl ibt:97 var. Sabancı üniversitesi en az 94 toefl veya 78 yds istiyor. Bunun yanında 55 ales yeterli diyor. benim ea puanım 70 alesten. Fakat burslu tezli yüksek lisans programına başvurdum.Bir bilginiz var mıdır bilmiyorum ama sormak istedim.Sabancı gibi üniversiteler Ales’e ne kadar ağırlık veriyorlar? Burslu yüksek lisansa girme şansım nedir?Bir de kabul için niyet mektubu ve araştırma önerisi yazısı yollamıştım.Bunlar üzerine bilim sınavına çağırıldım.Bilim sınavını da geçtim ve onun sonrasında mülakata çağrıldım.Mülakatım ne kötü ne iyiydi.Açıkçası nasıl geçtiğini bilmiyorum.Özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinin genel olarak kabul için ALES,not ortalaması,bilim sınavı,yds veya toefl puanı,niyet mektubu gibi kritlerleri nasıl oranladıklarına dair bir fikriniz varsa lütfen benimle paylaşın.Ortalamamı yükseltemeye çalışırken bir yandan da toefla ve ydsye hazırlandım.Ne kursa gittim ne yurt dışına çıktım.Kendi çabamla hallettim hepsini.Ales yüzünden giremezsem çok üzüleceğim.Ona çalışma fırsatı hiç bulamamıştım.

 113. busra diyor ki:

  Ben turk dili.ve edebyti okuyordum aciktan dondurdum smdi halka iliskilere gecis yaomak istyrum nasil yapablirim

 114. nehir diyor ki:

  Merhabalar. Mühendislik bitirdim 1 sene oldu mezun olalı. Üniversitem başka bir şehirde dolayısıyla hocalarla mezun olduğumdan beri görüşemedim. Yüksek lisansa başvurmak istesem referans mektubu konusunda sıkıntı yaşanır mı? Hocalar mezun olan öğrencilerine çok da yakın ilişkileri olmasa da referans verir mi sizce?

 115. sevil diyor ki:

  Merhaba
  Ales sayisal puanim 70. Osmangazi Üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum fakat dil puan sarti araniyor. Ama benim dil puanim yok. Buna ragmen basvuru yapabilir miyim yapsam dahi siralamaya gire bilir miyim.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

 116. Avcı diyor ki:

  Bilim sınavı marmara üniversitesinde yazılımı yapılmakta bilginiz varmıdır?

 117. Haluk diyor ki:

  Ben iktisat fakültesi İŞLETME bölümünden mezun oldum. Klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ? Mümkünse çalışabileceğim alanlar nelerdir ? Teşekkür ederim

 118. Haluk diyor ki:

  İşletme bölümü mezunuyum. klinik psikoloji yüksek lisansı yapabilir miyim ? Ve psikoloji mezunu gibi özel yer açabilir miyim ya da bununla bağlantili mesleklere kpss ile yerleşebilir miyim ?

 119. Ezmiray diyor ki:

  Cocuk gelişimi bölümünü bitiren biri hangi alanda yüksek lisans yapsa daha iyi olur lütfen yazar mısınız. ?

 120. melis diyor ki:

  merhaba ben besyo mezunuyum 59 aldım ve diploma notum 2.60 ben yüksek lisans yapabilirmiyim bana bi yardmcı olabilirmisiniz

  • Müverrih diyor ki:

   Diploma notunuzu YÖK eşdeğerliliğine göre çevirin, 60’ın üzerinde ise güzel. Ama sanırım ALES’ten 59 aldınız. O zaman şartlarınız uymuyor. Tabii zahmet edip yazıyı okusanız ALES şartının 65 olduğunu göreceksiniz. Size özel muamele yapıp 65 şartını kaldırırlar belki. Deneyin şansınızı.

 121. aysee diyor ki:

  psikoloji alanında yüksek lisans yapabilmek için 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirmek mi gerekiyor bitirmeden de başvuru yapabilir miyiz?

 122. burcu diyor ki:

  ben 4 yıllık çocuk gelişimi sağlık bilimleri fakültesinden mezunum ales için hangi puan türünden degerlendirilecem yazar mısınız?

 123. Buruce diyor ki:

  Ales 2013 sayisal puanim var yds puani yok yuksek lisans icin sansim nedir brans fwnbilgisi yada hangi bolumlerde yapabilirm

 124. Buruce diyor ki:

  Bu arada ales say puan 69

Bir Cevap Yazın