Araştırma görevlisi olmak için hangi şartlar gereklidir?

06 Mayıs 2010
Okur, meraklı, doktora öğrencisi ve araştırma görevlisi.

Araştırma görevlisi yani eski adıyla asistan olmak isteyen üniversite mezunları ne yapacaklar? Bu konuda yeterli rehberlik birçok üniversitede olmadığından mezunların ya da mezun olacakların kafası çok karışık oluyor.

Türkiye’de kimse ilim adamı olmasın diye uğraşılıyor ne yazık ki. Bin bir sıkıntıyla üniversiteden mezun olan gençleri bir iki yıl daha işsiz ve bir umut peşinde sürükleyen sistem, nefesi yeteni ve kondisyonu sağlam olanı araştırma görevlisi adayı olarak görebiliyor. Halbuki henüz üniversite mezuniyeti aşamasında iken, yani 4. sınıfta iken gençlerden azimli ve istekli olanlara hakkaniyetli imkânlar sunulsa her şey çok daha farklı olabilir.

İlim adamı olmak demek araştırma görevlisi olmak, sonra da basamakları birer birer çıkıp prof. olmak değil elbette ama bu basamaklar da mesleğin yolu neticede. Zaten ilim adamı olmak da öyle bir kaç yılda olacak şey değil. Yıllar, yıllar, belki bir ömür…

Son yıllarda açılan yeni üniversitelerde araştırma görevlisi kadroları oldukça fazla. Gençlerden ilim adamı olmak isteyenlere yeni umutlar ve kapılar açılıyor. Ancak bütün bunların olabilmesi için geçilmesi gereken onlarca engel var.

Öncelikle lisans mezunu olmak gerekiyor. Mezuniyet ortalamanızın 4  üzerinden 2.5 not ortalamasının üzerinde olması gerekmekle birlikte daha yüksek bir ortalamayı yakalamanız halinde rakiplerinize fark atabilirsiniz. 4’lük sistemdeki 2.5’un karşılığı 100’lük sistemde 65’e denk gelmektedir. İkinci olarak araştırma görevlisi ilanlarında sıklıkla karşılaşılan falanca bölümde yüksek lisans yapıyor olmak, yapmış olmak ya da doktora yapıyor olmak, yapmış olmak gibi ibareler önemli bir engel ve sınırlayıcıdır. Örneğin ilanda Tarih mezunu olan ve Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans yapanların araştırma görevlisi olarak alınacağı yazıyorsa ve siz Yeniçağ Tarihi’nde yüksek lisans yapıyorsanız, bu ilan sizi ve sizin gibileri dışarıda bırakıyor demektir.

Üniversiteler, yüksek lisans ya da doktorasını tamamlayanları araştırma görevlisi olarak aldığı gibi henüz yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci olanları da araştırma görevlisi olarak almaktadır. Bu tür hedefi daraltılmış ilanları sık sık görmek mümkün.

Araştırma görevlisi adaylarını zorlayan iki önemli sınav var. Birincisi ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. ALES’te 80 Türkçe, 80 Matematik sorusu sorulur ve sözel, sayısal, eşitağırlık puan türlerine göre puanlarınız oluşturulur. Araştırma görevliliğine müracaat ettiğiniz bölümün üniversite girişte tabi olduğu puan türüne göre, sizin başvuruda kullanabileceğiniz puan türü aynıdır. Yani Tarih bölümü sözel puanla öğrenci alıyorsa, Tarih bölümününe araştırma görevlisi alınırken de ALES puan türlerinden sözel puan dikkate alınır. Dolayısıyla ilgili puan türünüzü oldukça yüksek tutmanız gerekmektedir.

İkinci sınav ise dil sınavı.  Dil sınavlarından geçmek için herhangi birinden yeterli puanı almanız gerekiyor. Yılda iki sefer normal bilindik test usulüyle, şimdilik dört sefer ise elektronik ortamda yapılan YDS sınavlarından alacağınız puan kullanılıyor ve  baraj 50 puandır. Bu sınavlar dışında TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavların herhangi birinden üniversitenin istediği puanı ya da puanın dengini almak da yeterli olabiliyor. Eğer YDS dışında başka bir sınava girmeyi düşünüyorsanız YÖK ve ÖSYM’nin en son ilan ettiği yabancı dil denklik çizelgesini dikkatle incelemenizde büyük yarar vardır.

Bazı üniversitelerde eğitim dili İngilizce olduğundan araştırma görevlilerinden YÖK’ün belirlediği barajdan daha yüksek puanlar isteyebiliyorlar. Örneğin ALES barajı 70 iken 80; ÜDS, KPDS barajı 50 iken 80 istenebiliyor. Çoğunlukla vakıf üniversiteleri yüksek puan talep etmektedir.

Bütün bu puanları cebinde olan adayın önünde, istediği bölümlerde ve üniversitelerde ilan çıkmasını beklemek gibi sabır taşını çatlatan stresli bir süreç başlıyor. Araştırma görevliliği ve tüm akademisyenlik ilanları YÖK’ün ilgili sayfasından duyuruluyor. Bu adres takip edildiğinde tüm üniversiteleri tek tek takip etmek zorunda kalınmıyor.

Araştırma görevlisi ilanlarında bazı koşullar hepsinde aynıdır. Aşağıya genel koşulları sıraladım. Ancak dediğim gibi, üniversitelerin sınav barajını yukarı çekme hakları var.

Başvuru Koşulları

1-  657 Sayılı Kanunun 48. maddesinde belirtilen şartları taşımak

2- Son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak

3- ALES’ten 100 üzerinden alanında en az 70 puan almış olmak

4-  Yabancı Dil Sınavından (YDS) 100 üzerinden en az 50 puan veya eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan ve üzeri puan almış olmak

Başvuru şekli

Başvurular şahsen veya posta yoluyla ve üniversitemiz rektörlüklerine son başvuru tarihine kadar yapılmalıdır. Başvuru tarihi sonuna kadar başvurusu ulaşmayan adayların ve eksik belgesi olan adayların başvuruları geçersiz sayılır.

Başvuruda istenen belgeler

1- Başvuru Formu

2- Başvurulan kadroyu ve iletişim bilgilerini belirten Başvuru Dilekçesi

3- Özgeçmiş

4- Onaylı Nüfus Cüzdanı Sureti

5- İki adet fotoğraf (Son altı ay içinde çekilmiş)

6- Yabancı dil sınav belgesi

7- ALES belgesi

8- Öğrenim belgeleri (Lisans / Yüksek Lisans)

9- Lisans not belgesi (transkript)

10- Yabancı ülkelerden alınmış olan diplomaların denklik belgesi

11- Erkek adayların askerlik durumlarına ilişkin belge (terhis, tecil veya muaf olduğunu gösterir belge)

Peki sonra?

Araştırma görevliliği ilanına müracaat ettiğinizde, önce YDS dil puanının, ALES puanının, lisans mezuniyet notunun belli oranları alınıp bir puan elde ediliyor ve ilk 10 kişi yazılı ve sözlü mülakata girme hakkı kazanıyor. Sanırım dil puanının %30’u, ALES’in %50’si, lisans mezuniyet notunun %20’si alınarak söz konusu puan oluşturuluyor. Bu yüzdelerden çok emin değilim, sizi yanıltmasın.

Ardından, belirlenen 1o aday yazılı sınava ve mülakata alınıyor. Bazı üniversiteler sözlü mülakat yaparken, bazıları yazılı bilimsel yeterlilik sınavı yapıyor. Her halûkarda elde edilen puan kabul edilebilmek için çok büyük önemi haiz oluyor.

En son aşamada, YDS dil puanının %10’i, ALES puanının %30’u, lisans mezuniyet notunun %30’u ve mülakat notunun %30’u alınarak adayların puanları belirlenir. En yüksek puanı alan aday araştırma görevliliği kadrosuna hak kazanır. Böylece bütün bu engelleri başarıyla geçen ve tebriği hak eden bir akademisyen adayımız var demektir.

İşte size uzun ve meşakkatli bir yol. Allah herkese kolaylık versin, hak edene versin!

Bunlar da ilginizi çekebilir...

93 Yorum

 1. Onur Kutlu Şentürk diyor ki:

  4′lük not sisteminde 2.5 ortalama barajı tek kıstas olarak kullanılmamakta; ilaveten 100′lük sistemde 65 ortalama barajıda uygulanmaktadır. 4′lük sistemdeki not ortalamasının 100′lük sisteme dönüştürülmesi ise bir çok üniversite tarafından YÖK’ün oluşturduğu tablo baz alınarak yapılmakla birlikte Ankara Üniversitesi gibi bazı üniversiteler mezuniyet ortalamasını zaten 100′lük sistemde verdikleri için kendi hesaplama tablolarına sahiptirler. İzninizle bunuda eklemek istedim. Saygılarımla iyi çalışmalar.

 2. Müverrih diyor ki:

  Evet bu kısmı biraz kısa geçmişim. Bir iki ekleme yaptım bu uyarınızdan sonra.
  Haklısınız, bazı üniversitelerde 100’lük sistemle 4’lük sistemlerin tabloları uyuşmuyor. Bu tip özel durumlar, adayların kendi dikkatlerine ve araştırmalarına kalıyor.

 3. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Evet bu kısmı biraz kısa geçmişim. Bir iki ekleme yaptım bu uyarınızdan sonra.
  Haklısınız, bazı üniversitelerde 100’lük sistemle 4’lük sistemlerin tabloları uyuşmuyor. Bu tip özel durumlar, adayların kendi dikkatlerine ve araştırmalarına kalıyor.

 4. eray han diyor ki:

  mrb hocam.
  ales sözel den tam tamına 55 puan aldım. acaba araştırma görevlisi ilanlarına başvurma hakkımda var mı ?

 5. Müverrih diyor ki:

  Eray Han Bey, maalesef. Araştırma görevliliği için ALES’ten 70 almak gerekiyor.

 6. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Eray Han Bey, maalesef. Araştırma görevliliği için ALES’ten 70 almak gerekiyor.

 7. eray han diyor ki:

  duyduğum kadarıyla 55 puanla yükseklisans yapılabiliyormuş ve yükseklisans yaparken eğer üniversiteninde oluru varsa araştırma görevlisi olarak kadro alınabiliyormu.bana biraz mantıksız geldi ama siz daha iyi bilirsiniz.

 8. Müverrih diyor ki:

  Eray Han Bey,
  İlk defa sizden duyuyorum böyle birşey. Bana da pek mantıklı gelmiyor. Çünkü şimdiye kadar hiçbir araştırma görevliliği ilanında 70 altı ALES istendiğini görmedim. Yüksek lisansta da 70 istiyorlar tabii.

 9. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Eray Han Bey,
  İlk defa sizden duyuyorum böyle birşey. Bana da pek mantıklı gelmiyor. Çünkü şimdiye kadar hiçbir araştırma görevliliği ilanında 70 altı ALES istendiğini görmedim. Yüksek lisansta da 70 istiyorlar tabii.

 10. Eray diyor ki:

  yükseklisansta en az 70 istendiğiniz belirtmişsiniz hocam.
  fakat 2 haziran 2007 tarihli resmi gazetede
  “a) Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları ve Öğrenci
  Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim
  Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili
  senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir” denmektedir. acaba yönetmelik mi değişti hocam.

 11. Müverrih diyor ki:

  Eray Bey,
  Çok haklısın. Düzeltiyorum. Yüksek Lisans için ALES şartı 55, Araştırma görevliliği için 70 ve üzeri isteniyor.

  Uyardığın için sağol.

 12. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Eray Bey,
  Çok haklısın. Düzeltiyorum. Yüksek Lisans için ALES şartı 55, Araştırma görevliliği için 70 ve üzeri isteniyor.

  Uyardığın için sağol.

 13. eray diyor ki:

  en azından yüksek lisans yaparım, yüksek lisans bitiren işsizler kadrosuna katılırım bende :(

 14. eray diyor ki:

  hocam bir soru daha :)
  55 puanımla yükseklisans yapma hakkım var.
  1-yükseklisans mezunu olduktan sonra da mı araştırma, öğr görv. olmak için tekrar mı alese girmem gerekiyor
  2-tezli yüksek lisans yaptıktan sonra doktora tezi vermek isteyen biri tekrar alese mi girmeli?
  3-ales puanlarının sözel sayısal kısımları arasında adalet yok hocam. 80 sorunun 64ünü netim var. 4/3ünden fazlasını yapmam bile 55,838 yaptı. fakat sayısaldan hiç yapmadım. sayısal yapmamam sözel puanımı etkilemiş olabilir mi? sözel kısmın neden bir değeri yok.

 15. Müverrih diyor ki:

  Eray, sırayla cevaplayayım.
  1- Araştırma görevliliğinde 70 ALES istendiğinden yeniden girmen gerekecek. Ama farzedelim senin 75 ALES’in var. Geçerlilik süresi sanırım 3 yıl. 3 yıl içinde araştırma görevliliği kadrosuna müracaat edersen problem yok. Ayrıca yüksek lisans mezunu olmadan da araştırma görevlisi olabiliyorsun.
  2- ALES’in geçerlilik süresiyle alakalı.
  3- Sayısal yapmamanın sözel puana eksi yönde etkisi olacağını zannetmiyorum ama sayısal netler sözelcilere çok değerli puanlar kazandırıyorlar. Yani diğer sözelcilerin arasından kolaylıkla sıyrılıp öne çıkmanızı sağlıyor.

 16. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Eray, sırayla cevaplayayım.
  1- Araştırma görevliliğinde 70 ALES istendiğinden yeniden girmen gerekecek. Ama farzedelim senin 75 ALES’in var. Geçerlilik süresi sanırım 3 yıl. 3 yıl içinde araştırma görevliliği kadrosuna müracaat edersen problem yok. Ayrıca yüksek lisans mezunu olmadan da araştırma görevlisi olabiliyorsun.
  2- ALES’in geçerlilik süresiyle alakalı.
  3- Sayısal yapmamanın sözel puana eksi yönde etkisi olacağını zannetmiyorum ama sayısal netler sözelcilere çok değerli puanlar kazandırıyorlar. Yani diğer sözelcilerin arasından kolaylıkla sıyrılıp öne çıkmanızı sağlıyor.

 17. müteverrih diyor ki:

  Çok güzel bir klavuz olmuş. Tebrik, takdir ve teşekkür ediyorum.
  Bu konuda; sizin içinde tez zamanda gönlünüze gelen neyse o olsun temennilerimle…

 18. hafsa diyor ki:

  merhaba;
  alesten sözel 64 aldım aralık 74 doğumlu olduğum için asistanlık şansımı kaybetmişmi oluyorum???genel bir kuralmı 35 yaş sınırı???
  olul öncesi öğretmeni olarak tezli yüksek lisans yapabilirmiyim, şartları nelerdir???
  teşekkürler

 19. Müverrih diyor ki:

  Hafsa Hanım,
  Yanlış bilmiyorsam, araştırma görevliliği için doktora sonrası için yaş sınırı yok ama öncesinde var.
  Yüksek lisansı bir yaş sınırı olmadan yapabilirsiniz.

 20. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Hafsa Hanım,
  Yanlış bilmiyorsam, araştırma görevliliği için doktora sonrası için yaş sınırı yok ama öncesinde var.
  Yüksek lisansı bir yaş sınırı olmadan yapabilirsiniz.

 21. senem diyor ki:

  merhaba
  yüksek lisans mezunu olduktan sonra araştırma görevlisi olmak için başvurulduğunda, yüksek lisans ortalamamızın 2.5 olması yeterli mi yoksa lisans ortalaması her halükarda 2.5(ve üzeri) olmalı mı

 22. selvi diyor ki:

  merhaba hocam.ben alesten 76 aldım ama yabancı dil sınavına girmedim.ve duydum ki yabancı dil sartı kalkmıs.bu dogrumu acaba.

  • Müverrih diyor ki:

   Yabancı dil şartı devam ediyor ancak ÖYP programı olarak 2000 araştırma görevlisi alınacak. Bu programa özel dil şartı kaldırıldı. Detaylar YÖK’ün sitesinde var.

 23. zehra diyor ki:

  35 yaşındayım..sınıf öğretmenliği 4. sınıftayım..ales sınavından 78 aldım üds sınavından da 67aldım..yüksek lisans yapıp akademisyen olmak istiyorum..akademisyenlik için yaş sınırlaması var mı? teşekkürler…

  • Müverrih diyor ki:

   Zehra Hanım,
   Akademisyenlik için yüksek lisans ve doktora seviyesinde 35 yaşından gün almamış olmak şartı var. Ancak doktoranızı bitirdikten sonra akademisyen olabilirsiniz.

 24. ayşe yılmaz diyor ki:

  iyi günler toeic sınavı kpds yerine geçer mi saygılar

 25. metin diyor ki:

  hocam bişi soracam ben alesten 64,700 aldım edebiyattan mezun oldum agnom 3,01 acaba yüksek lisans için başvurdugumda alınma şansım nedir? teşekkürler

  • Müverrih diyor ki:

   ALES’iniz fena değil ama şansınızın ne olacağını bilemem. Çünkü sizin başvurduğunuz dönemdeki diğer adayların puanları sizin şansınızı belirler. İstanbul Edebiyat için düşünüyorsanız, bildiğim kadarıyla ALES puanları 70’in altına düşmemişti geçen seneler.

 26. CAN diyor ki:

  SİZE BİR SORUM OLCAK CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ALESE BİR DEFA GİRME HAKKIMIZ MI VAR..ÖRNEĞİN BU SENE 67 ALDIM ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMA HAKKIMI YİTİRİYOR MUYUM?YOKSA SENEYE TEKRAR DENEYİP 70 ÜSTÜ PUAN ALIRSAM YERLEŞEBİLİRMİYİM?

 27. CAN diyor ki:

  SİZE BİR SORUM OLCAK CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ALESE BİR DEFA GİRME HAKKIMIZ MI VAR..ÖRNEĞİN BU SENE 67 ALDIM ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMA HAKKIMI YİTİRİYOR MUYUM?YOKSA SENEYE TEKRAR DENEYİP 70 ÜSTÜ PUAN ALIRSAM YERLEŞEBİLİRMİYİM?

 28. Seyfullah Aslan diyor ki:

  ALES’e istediğiniz kadar girebiliyorsunuz. 70 Puan üstü aldığınızda başvuru hakkı kazanıyorsunuz.

 29. Serpil diyor ki:

  iyi günler.Alesten 80 puan aldım.Ekim ayında ÜDS’ye gireceğim.akademik kariyer yapmak istiyorum.Yükseklisans yapmadan araş. gör. olamıyorum diye biliyordum fakat bir arkadasa verdğiniz cevapta yükseklisans olmadan da araş. gör. olabileceğini yazmışsınız.Bu konu hakkında biraz daha bilgi verebilirmisniz? çok teşekkür ederim şimdiden.

 30. Serpil diyor ki:

  iyi günler.Alesten 80 puan aldım.Ekim ayında ÜDS’ye gireceğim.akademik kariyer yapmak istiyorum.Yükseklisans yapmadan araş. gör. olamıyorum diye biliyordum fakat bir arkadasa verdğiniz cevapta yükseklisans olmadan da araş. gör. olabileceğini yazmışsınız.Bu konu hakkında biraz daha bilgi verebilirmisniz? çok teşekkür ederim şimdiden.

  • Müverrih diyor ki:

   Yüksek Lisans olmadan derken, lisans mezunları da henüz yüksek lisansa başvurmadıkları bir dönemde araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilirler demek istedim. Kadroya atandıktan sonra yüksek lisans kabullerini alabilirler. Mesala YÖK’ün sitesindeki ilanlara bakarsanız bir kısmında lisans mezunu olmak şartı vardır. Yani bu ilanlara lisans mezunu olan ve yüksek lisansı olmayanlar da başvurabilir demek. Alt sınır anlamında.

 31. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Yüksek Lisans olmadan derken, lisans mezunları da henüz yüksek lisansa başvurmadıkları bir dönemde araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilirler demek istedim. Kadroya atandıktan sonra yüksek lisans kabullerini alabilirler. Mesala YÖK’ün sitesindeki ilanlara bakarsanız bir kısmında lisans mezunu olmak şartı vardır. Yani bu ilanlara lisans mezunu olan ve yüksek lisansı olmayanlar da başvurabilir demek. Alt sınır anlamında.

 32. burak paksoy diyor ki:

  merhaba hocam, ben bu ay toeic sınavına girdim. ve toeic şuanda türkiyede sadece 1 çeşit. o da listening ve reading bölümlerinden olusuyor ve tavan puanı 990. bu da yökün sitesinde eşdeğerliliği verilmiş bir sınav. ancak benim sorum şöyle. bu sene istanbul üni. de hukuk doktorasına basvuracagım. doktora basvuru belgelerinde sadece kpds üds toefl ve ielts sınavlarının sonuçlarının ne olması gerektiği verilmiş.( ancak okul yönetmeliğinde kpds üds ve yökçe belirlenmiş eşdeğerliliği olan bir dil sınavı da diyor) toeic sınavından bahsedilmemiş. ama sonucta yök bunu kabul ediyor çizelgede. ben acaba direk toeic ile basvurabilirmiyim sizce?tesekkür ediyorum

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Burak Bey,
   TOEIC’in YÖK tarafından kabul edilişi bir yılı biraz geçti ama sanırım üniversitelerin formlarında bunu düzeltmeleri biraz zaman alacaktır. Kabul etmeleri lazım. Yönetmelikteki ifade de bunu destekler. Ama emin olmak için ilgili enstitüyü arayıp görüşürseniz daha sağlıklı olur. Belki bu eşdeğerlilik için bir prosedür falan vardır, sürpriz çıkarmasınlar sonradan size.

 33. burak paksoy diyor ki:

  çok tesekkürler. buarada son bir sorum daha var. bugün acıklandı istanbul üni nin sitesinin hangi sınavları kabul ettikleri. Orada şu ifade kullanıyor “adayların; Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’ndan (ÜDS) en az 55 puan, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (KPDS) en az 55 puan ya da Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nca kabul edilen sınavlardan eş değer puanı aldıklarını belgelemeleri gerekmektedir”
  Sizce Üniversiteler arası kurumun kabul ettiği sınav, YÖK tarafından eşdeğerliliği kabul edilen sınavlarla aynımıdır? teşekkür ederim

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Doğrusu bu sorunuzun cevabını bilmiyorum. Ama akıl yürüterek söyleyecek olursam, YÖK üst kurul ve ÜAK bir alt kurul gibi çalışıyor sanırım. Dolayısıyla YÖK’ün kararları onlar için de bağlayıcı. Yani TOEIC geçerli olması lazım.

 34. ebru-kaya diyor ki:

  benim üds 65 ales 70
  alman dili ve edebiyatı bölümlerine Araştırma görevlisi olarak başvurmak istiyorum
  ama 1 yıl için de üds den 65 istiyorlarmış acaba üds ingilizceden mi bu puanı almam gerekecek yoksa almanca dan mı ?
  cvp verirseniz çok sevinirim

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Sanırım Almanca yeterli olacak. Çünkü şartlarında “ÜDS’den yeterli puanı almak” diyor. Hangi dil olacağı özel olarak belirtilmemiş.

 35. ali can diyor ki:

  slm hocam bu öğretim görevlisi yetiştirme programı (öyp) ne kadar sürer yani seneye de bu programla alımlar olur mu?

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   YÖK, hiçbir açıklama yapmadığı için kimsenin sağlıklı bilgisi yok. Söylenenler tahminden öteye geçmiyor.

   Devam etmesi için aslında bir neden yok gibi, çünkü açığı kapatmak için 2000 kişi alıyorlar. Açık kapandıktan sonra bu programın anlamı kalmayacaktır. Gördüğünüz gibi bu da sadece bir tahmin. YÖK açıklama yapana kadar beklemek lazım. Ya da bilgi edinmeden YÖK’e yazabilirsiniz.

 36. ilkay diyor ki:

  merhaba, verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler. Benim duydugum kadarıyla, örneğin yüksek lisans yapmadım fakat iş tecrübem varsa alesten 70 ya da üstünde bir puan alarak araştırma görevlisi olmak için başvuru yapabiliyor muyum?
  zaman ayırdıgınız için teşekkürler..

 37. Serpil diyor ki:

  iyigünler hocam.Bu sene Marmara Üniversitesi İnsan kaynakları bölümünde yükseklisans yapma hakkı kazandım.fakat açıköğretimde 2 dersim bütünlemey kaldı.sınavlarım 4eylülde.yükseklisans son kayıt tarihi 27ağustos.bu yüzden diplomamı alamadım ve kayıt yaptıramıyorum.bahar dönemi başvurularına tekrar girme hakkım var mı?

 38. londonajans diyor ki:

  hocam ben fen bilgisi öğretmenliği okuyorum aklıma bir şey takıldı diyelim normanl girip yani araştırma görevlisi olmadan yüksek lisans ve doktoramı yaptım ondan sonra diyelim araştırma görevlisi olmak istiyorum. Doktoramı bitirdikten sonra benden yabancı dil şartı isterlermi yani üds şu kadar puan alman gerek gibi şeyler olurmu? birde doktoramı yaptıktan sonra ales şartı ararlarmı yani alesten 70 puan barajı yine önime çıkarmı? Benim bildiğim kadarıyla yabancı dil puan şartı istemiyorlar ama bu hiç yabancı dil bilmesem bile araştırma görevlisi olabilyormuyum demek doktoramı yaptığım zaman

 39. ece diyor ki:

  slm hocam, benm bölümüm ingilizce arastırma görevlisi olarak basvurmak için kpds yada üds den ingilizce dışında bir dil sınavına mı girmem gerekiyor? mesela almanca

 40. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Arkadaşlar,
  Maalesef sorularınızın her biri çok özel durumlar. Sorularınıza şifa olacak bir cevap bilemiyorum.

  Kolaylıklar dilerim.

 41. ece diyor ki:

  hocam peki öğretmen olarak çalışan birisi (ben) araştırma görevlisi olarak üni’ye kabul edildiğinde yapmakta olduğu meslekten ayrılıyormu istifamı ediyor.

 42. Arslan diyor ki:

  Seyfullah Bey konuyla ilgili yönetmelik bu linkte

  http://turkuaz.yok.gov.tr/AkademikDuyuru/?sayfa=yonetmelik

  açıklanmış fakat 4 üzerinden 2,5 luk bir şart ifadesi yok bu konuda açıklık getirebilirmisiniz?
  İlginiz için teşekkürler..

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Dolaylı olarak var. Yüksek lisans yapabilmesi için 4 üzerinden 2,5 isteniyor; akademisyen olabilmek için de yüksek lisans basamağına adım atmak gerekiyor. Ancak bu yıl bir kaç üniversitenin yüksek lisans için not ortamalasını 2’ye çektiğini duydum.

 43. poyraz diyor ki:

  ben inönü üniversitesinde elektrik-elektronik müh. okuyorum normal ve ikinci öğretim var.Bölüm birincisi ayrı ayrımı yoksa bir birincimi oluyor…TEŞEKKÜRLER….

 44. Gülden diyor ki:

  İyi günler.Bir sorum olacak benim de.Ben 2.57 lisans ortalamasına sahibim bu sene yüksek lisansa başladım doktoraya başvurmam için yüksek lisans ortalamasının bir sınara sahip olması gerekiyor mu diğer şartları sağladığım zaman yüksek lisansım ne olursa başvurabilir miyim? Bu soruyu şundan sordum doktoraya başvurmak için lisan ve yüksek lisans ortalamasının 3.00 olması gerekiyor gibi birşey duydum acaba doğru mu???

 45. cihan diyor ki:

  özel üniversitelerde araştırma görevlesi olmak için ne gibi şartlar arıyorlar? Arş. görevlisi olmak için 35 yaştan gün almamış olmak şartı özeller de de var mı?

 46. emel diyor ki:

  hocam merhaba paylaştığınız bilgiler gerçektende çok yararlı ve pratik bilgiler. teşekkür ederim herkes adına. benim bir sorum olacaktı yanıtlarsanız çok sevinicem. akademik kariyer gibi zorlu ve meşakatli bir yola ilk adımımı atmış bulunuyorum fakat önüme ilk engel çıktı bile bunun bir istisnası varmı diye soracaktım.lisans not ortalamam 57.08 ve yüksek lisansa kabul edildim.araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yaparsam sorun çıkarmı? çıkarsa bu lisans notumu nasıl yükseltebilirim? lütfen beni bilgilendiriniz.

 47. senem diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2009 yılında fizik bölümünden mezun oldum.Ancak okuduğum bölümü sevmeden bitirdim.Şimdi yüksek lisans yapıp araştırma görevlisi olmak istiyorum.Ancak ben işletme üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ve o alanda araştırma görevlisi olmak istiyorum.Ortalamam 2.38 sizce bu mümkün mü?

 48. ayşe diyor ki:

  hocam mrh ben bu yıl matematik bölümünden mezun oldum ve şimdi yüksek lisansa basladım ama iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum ılk önce formasyon almam daha mı mantıklıyıdı dıye dusunyrum cunku akademisyenlik dusunmyrum meb grdıgımde bu yuksek lısansın bı yararı olur mu bana cok merak edyrum ayrıca yuksek lısans yaparken de formasyon sertifikası alabılıyr muyum? simdidem tesekkür ederım hocam cvbnızı beklyrummmm…

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Ayşe Hanım,
   Tezli ile tezsiz yüksek lisansı (formasyon) aynı anda yapamıyorsunuz. Ama bu yıl mezun olduysanız fakültenizden formasyon alarak mezun olmuş olmalısınız. Yani öğretmen adayısınız. Tezli Yüksek yapıp MEB’de öğretmen olduğunuzda belki maaşınıza biraz etkisi olur.

 49. ayşe diyor ki:

  formasyon alarak mezun olmadım hocam üniversitemiz bu yıl yeni vermeye başladı basvuruda yapmadım tezli yapcam diye,peki hocam artık formasyon sertifika şeklinde verildiği için aynı anda veriliyor diye duymuştum artık tezsiz yüksek lısans dıye gecmyr hocam,sizce hangısı mantıklı cunku akademısyenlık dusunmyrum hocam tezli yapmamın hıc bı faydası yok o zaman..

 50. yunus diyor ki:

  Hocam merhaba burda insanları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler…

  Benim size bir sorum olacaktı benim mezun olduğum üniversitede şuanda yüksek lisans için 2.33 lük bir ortalamanın yeterli olduğunu söylediler…Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.Peki Yüksek lisanstan sonra araştırma görevlisi olarak bir üniversiteye yerleşirken problem olur mu acaba?benim ortalamam 2.44.

  Şimdiden çok teşekküreler hocam

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Bildiğim kadarıyla 2,5 not ortalamasını araştırma görevliliği için çoğu üniversite istiyor. Daha azını isteyen var mı bilmiyorum.

 51. Semra diyor ki:

  Merhaba OSYM-nin yaptigi ALES sinavina basvuru zamani belgelerde diploma gerekiyor mu? (Ozellikle yabanci uyruklular icin) Lisans ve yuksek lisans puanlarinin ortalamasi da onemli mi? Tesekkur ederim.

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Yabancı uyrukluların ALES’e girmelerine gerek yok sanırım. Araştırma görevliliği için başka bir yolu olmalı. GMAT sınavları gibi.

 52. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba,
  Ben 2.50’nin altında bir lisans mezuniyet not ortalamasıyla araştırma görevliliğine kabul edildim. ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA NAKLEN VEYA AÇIKTAN YAPILACAK ATAMALARDA UYGULANACAK MERKEZİ SINAV İLE GİRİŞ SINAVLARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK’te yapılan ve 19/09/2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış değişikliğe göre yönetmeliğin 7. maddesinde belirtilen en az 2.50 lisans not ortalaması koşulu kalktı. En az, YÖK hesabına göre 2.29’a denk gelen, 60 notuyla başvuruda bulunulabiliyor artık. Bu bilgimin dayanağı kendi tecrübem ve başka bir forum sitesinde okuduğum yorumdur (http://forum.vatan.tc/arastirma-gorevlisi-olma-sartlari-degisti-t43224.0.html). Seyfullah Bey’in bu bilgileri değerlendirip yorumlaması ve eğer katılıyorsa burada belirtmesi ve böylece koşulları bu bilgilere uygun adayların, başvurularından vazgeçmemeleri için yazıyorum.
  Herkese kolaylıklar.

 53. Çiğdem diyor ki:

  Tekrar merhaba,
  Benim kaynak olarak gösterdiğim forum sitesinde bir dayanak olmadığını da belirtmek isterim. Yani 60 puan koşulunu, o yazıyı yazan kimseler nereden öğrenmişler, araştırdım fakat bulamadım.
  İnternet ortamında özellikle bu konu hakkındaki sayısız farklı yorum ve görüşü düşününce, en güvenilir kaynağın YÖK’ün kendisi olacağını sanıyorum. Fakat benim böyle bir yazışma yapmaya vaktim ve kabul edildiğim için gereğim olmadığından, yapmadım.
  7. maddeden 2.50 not ortalamasını koşul gösterir ifadenin çıkarıldığı gerçek, yasal metinlerden birebir karşılaştırabiliyoruz fakat bu nasıl yorumlanmalı, 60 puan koşulunun kaynağı nedir malesef bilmiyorum. Sizden de bu konuda bir değerlendirme ve yorum beklemiştim.
  İlginiz için teşekkürler.

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Ben de yönetmelikte lisans not ortalamasını sınırlayan bir madde göremediğimden, verdiğiniz bağlantıdaki bilgilerin doğru olabileceğine dair kanaat uyandığı için düzeltme yaptım. Daha önce o yönetmelikte 2,5 şartı olduğunu hatırlıyorum. Bu şekilde durumu kritik olan adayların, daha sağlıklı cevap alabilmek için YÖK Bilgi Edinme’ye yazmaları lazım.

 54. egemen diyor ki:

  hocam iyi günler.

  ben dokuz eylül inşaat mühendisliğini 2.50 diploma notumla mezunum fakat üniversitemizin kendi sistemine göre diploma notumu 100 lük sisteme çevirttim ve 65 değil, 76 oldu. alesim 86, üds den de 55 aldım. halen ege üniversitesinde yüksek lisansa başladım. akademik kariyer yapmayı düşünüyorum.fakat sizinde dediğiniz gibi bu konuda bilgi eksikliğim had safhada. sizce şimdi yüksek lisansa devam ederken ve bittikten sonra izlemem gereken yok nedir.

  ikinci bir sorumsa araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi arasındaki fark neler. birbirine göre avantajları dezavantajları nelerdir.

  sizin önerilerinizi ve deneyimlerinizi, bilgilerinizi aktarmanızı istiyorum. şimdiden teşekkürler

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Kısaca cevaplayayım. Yüksek lisans yaparken araştırma görevliliğine başvurabilirsin. Bitmesini beklemene gerek yok.

   Araştırma görevlisi unvansız, öğretim görevlisi unvanlı olan akademisyenlere deniyor.

 55. Çiğdem diyor ki:

  Tekrar merhaba,
  Ben de linkini verdiğim forumla yazışıp kaynak sordum, emin olabilmek için.
  Cevaplarını gönderiyorum:
  “Söz konusu konu, memurlar.net kaynaklıdır. Bilgi doğrudur, ayrıca yine memurlar.net sitesindeki bir tartışmaya göre, not ortalaması şartı tamamen kaldırılmış durumda.
  Bu haber aynı şekliyle, TÜRK EĞİTİM-SEN’in Ekim-2009 dergisinde de yayınlanmıştır.
  http://www.turkegitimsen.org.tr/lib_basili/134.pdf adresinden ilgili bölümü aratarak okuyabilirsiniz.”
  Dediğiniz gibi durumları bu nedenle kritik arkadaşlar da buralardan faydalanabilirler. Teşekkürler,
  İyi çalışmalar dilerim.

 56. yasemin diyor ki:

  iyi akşamlar hocam ben size bişey danışmak istiyorum üniversitede akedemik personel olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor şuan işletme 3 sınıf öğrencisiyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

  Birde gazi üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamaları 2 yıllık önlisans diplomam var bunun bana faydası olur mu

 57. meltem diyor ki:

  Merhaba Hocam.Yüksek lisans , doktora ve akademik kariyere sahip olma konusunda bilgi birikimim var.Gecenin şu saati size bu maili yazmamı sağlayan ise karasız , kaygılarla baş başa bırakılmış olmam.Üiversitenin 3. sınıfında kafamda birçok şey yerine oturmuştu.Ancak üniversiteyi bitirip eve gelince babamın baskılarıyla karşı karşıya kaldım.Şu anda kendi memleketimde , yeni açılan bir üniversitede iktisat dalında yüksek lisans yapıyorum.O hem yüksek lisans yaparken hemde kpss A grubundan hazırlanmamı istiyor.İLk başta kesin ve net çizgimi çizmiştim.Ayrıca iki karpuzun bir koltuğa sığdıracak kapasitem de yok.Ben sevdiğim işi yapmak istediğim alanda uzmanlaşmak istiyorum.Biliyorum bu konunun cevap verdiğiniz maillerle alakası yok .Sadece yazmak istedim.O kadar bunaldım ki.İnsanın bu denli baskıya maruz kalması ne kötü birşey ki size alakasız şeyleri yazıyorum.Kusura bakmayın.

  • Seyfullah Aslan diyor ki:

   Meltem Hanım,
   Emin olun aynı duyguları akademisyen olarak yola çıkan herkes az çok yaşıyor. Ailelerin daha sağlam iş olarak gördükleri alanlara yönlendirme ve baskıları, bir türlü açılmayan kadrolar, açılan kadrolara bir türlü girememek psikolojik olarak hepimizi zorlar. Bunun ilacı sadece sabır ve puanlarınızı olabildiğince yükseltmektir. Önümüzde bozuk da olsa bir akademisyenliğe giriş çarkı var. Mecburan bu çarkın kurallarına göre engelleri aşmak zorundayız. Allah kolaylıklar ve sabır versin.

 58. didem diyor ki:

  merhaba hocam, yüksek lisans yapıyorum. araştırma görevlisi olmak istiyorum. 2 kişi alınacağı ilan edildi. diğer şartlar tutuyor birtek üds den 53 aldım. son başvuru tarihi 25 ekim. ne yazıkki üds 3ekimden 26 aralığa ertelendi. başvuruda bulunamayacak mıyım?

 59. Ceren diyor ki:

  iyi günler…
  benim merak ettiğim konu araştırma görevlisi olmak için 2.5 lisans not ortalamasına sahip olmak şart mıdır?(değişti diye biliyorum ama tam emin olmadığımdan soruyorum)

 60. ufuk diyor ki:

  merhaba.
  ben 34 yaşındayım.lisans ortalama 57/100, yüksek lisans ortalama 3,2/4 , ales 71,kpds 54.
  yüksek lisans mezunuyum.araştırma görevlisi,öğretim görevlisi,öyp… kısacası akademik hayat başlangıcı için şansım nedir acaba? ne önerirsiniz.

 61. berattt diyor ki:

  merhaba hocam

  yuksek lisans mezunu olunca, arastırma görevlisi olabilinir mi?
  genellikle y.lisansa devam ediyor olmak şartı aranıyor. kafam karıştı ylisanstan ins bu sene mezun olucam kpds 40; mayısa kadar zamanım var.. mezun olunca a.görevlisi olma hakkım varmıdır? bırde hangi kadroda olablirim? 50/d 4/c farkı nedir teşekkurler

 62. dilber diyor ki:

  hocam merhaba!
  benim de bir sorum var ve açıkçası konu hakkında da fazla bilgim yok =/ eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümü mezunuyum. özel eğitim alanında yüksek lisans yapma konusunda inanılmaz büyük bir isteğim var. geçen sene ales e girmiştim, ama o zamanlar yüksek lisans yapma fikrim olmadığı için çalışmadan ve yalnızca kendimi deneme amaçlı girdiğimden 59 aldım. aralık ayında bilinçli bir şekilde tekrar gireceğim. peki ben daha düşük alırsam 59 puanla yüksek lisansa baş vurabilir miyim?
  diğer sorum da şu; üds ya da kpds ye girmeden yüksek lisans programlarına başvurabilir miyim yoksa illaki elimde dil puanımın olması mı gerekiyor? beni aydınlatırsanız çok sevinirim, çünkü kafam karmakarışık :/ şimdiden çok teşekkür ediyorum!!!

 63. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Araştırma görevlisi olmak isteyenler bile yazıyı okumadan hazır cevap bekliyor, inanılır gibi değil. Siz araştırmalarınızı da başkalarına mı yaptırcaksınız?

  Özel şartlar sorulduğu için tepemin tası attı. Ben genel bir bilgi olsun, arkadaşlar faydalansın diye yazı yazayım dedim, alakasız alakasız özel sorular gelmeye başladı.

  Bir de yukarıdaki sorulara bakarsanız, hepsinin cevabının yazıda olduğu görülecektir. Bazı soruların cevapları yorumlarda var ama okuyan kim! İşte sonra araştırma görevlisi olmak istiyoruz. Olmayın efendim, sizin gibiler bir zahmet olmasın!

  Yazı yoruma kapatılmıştır.

 64. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Lisans not ortalamasına bakılıyor.

 65. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Yabancı dil şartı devam ediyor ancak ÖYP programı olarak 2000 araştırma görevlisi alınacak. Bu programa özel dil şartı kaldırıldı. Detaylar YÖK’ün sitesinde var.

 66. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Zehra Hanım,
  Akademisyenlik için yüksek lisans ve doktora seviyesinde 35 yaşından gün almamış olmak şartı var. Ancak doktoranızı bitirdikten sonra akademisyen olabilirsiniz.

 67. Seyfullah Aslan diyor ki:

  KPDS yerine geçiyor ancak denklik puanlamasına dikkat etmek gerekiyor. Sanırım TOEIC’de 2 sınava girip KPDS ya da ÜDS yerine saydırabiliyorsunuz.

  YÖK’ün aşağıdaki sayfasında denklik listesi yer alıyor:
  http://www.yok.gov.tr/content/view/707/

 68. Seyfullah Aslan diyor ki:

  ALES’iniz fena değil ama şansınızın ne olacağını bilemem. Çünkü sizin başvurduğunuz dönemdeki diğer adayların puanları sizin şansınızı belirler. İstanbul Edebiyat için düşünüyorsanız, bildiğim kadarıyla ALES puanları 70’in altına düşmemişti geçen seneler.