Türk Denizcilik Tarihi

15 Ocak 2010
Okur, meraklı, doktora öğrencisi ve araştırma görevlisi.

Osmanlı denizciliğinin artan bir ilginin odak noktası olduğu görülüyor. Bunda son zamanlarda yayınlanan kıymetli çalışmaların, zihinlerde Osmanlı denizciliğine dair yer etmiş yanlış kalıpları yıkıp, doğru bilgileri yerleştirmesinin büyük etkisi vardır. Yeni çalışmalarla tarihte denizciliğimizin hangi konumda olduğu ve kapsamı daha da netleşmektedir.

Söz konusu çalışmaların sonuncusu geçtiğimiz aylarda yayınlandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yayınladığı hacimli editöryal eser iki cilt halinde. Birinci cildinin editörlüğü Prof. Dr. İdris Bostan ile Prof. Dr. Salih Özbaran; ikinci cildin editörlüğü ise Prof. Dr. Zeki Arıkan ile Koramiral Lütfi Sancar tarafından yapılmış.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yayınlarından olan Türk Denizcilik Tarihi, iki ciltten oluşan değerli bir kaynak eser. Eser, her biri birer arşiv niteliğinde harita ve resimlerle renklendirilmiş. Kitabın 10 bölüm ve iki kısımdan oluşan ilk cildinde; Osmanlılardan Önce Türk Denizcilik Faaliyetleri, Preveze Savaşı’ndan Tunus’un Fethine: Osmanlı Denizciliği’nde Zirve, Denizcilikte Sessiz Bekleyiş ve Kalyon Dönemine Geçiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Deniz Yönetimi ve Gemi İnşa Faaliyetleri gibi bölümler yeralıyor. Yedi bölüm ve iki kısımdan oluşan kitabın ikinci cildindeyse, 18. yy Denizciliği’yle başlayıp, Modernleşme Çabaları, Cumhuriyet Döneminde Türk Denizciliği, Denizcilik Eğitimi ve Deniz Haritaları gibi konular işleniyor..

Türk denizciliğinin tüm dönemlerini ayrıntılarıyla ele alan Türk Denizcilik Tarihi kitabı, kadırgadan kalyona, kalyondan buharlı gemilere kadar Osmanlı gemi teknolojisinin de tüm serüvenini gözler önüne seren arşivsel bir kaynak niteliğinde.

1. Cilt: 391 sayfa

Resmi büyütmek için tıklayın.

2. Cilt: 341 sayfa

Resmi büyütmek için tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın